





Oftere opplever vi at jernbanestrekninger blir stengt over lengere tid. Årsaken kan være sammensatt, men mye tyder på at vær- og klimaendringer er en vesentlig årsak. Tydeligst var dette under ekstremværet «Hans» i august for to år siden. Da ble de fleste banestrekningene stengt over flere dager, men verst gikk det utover Dovrebanen da Randkleiv bru ved Ringebu brøyt sammen og jernbanen var stengt i ni måneder gjennom Gudbrandsdalen.
I januar i år ble det stengt ved Otta i to og en halv måned på grunn av unormale store mengder is i Ottaelva. Atter en gang var Dovrebanen stengt gjennom Gudbrandsdalen. Og om ikke det var nok, er Raumabanen i skrivende stund stengt og kommer trolig til å være stengt i over tre måneder.
De verste konsekvensene er når ras på jernbanen fører til tap av menneskeliv slik vi opplevede ved Finneidfjord på Nordlandsbanen i oktober i fjør og i siste helga i august ved Ronglan, også på Nordlandsbanen. Ansatte, enten de er i toget eller jobber på banen, skal ikke føle seg utrygge når de går på jobb. NLF har da også tatt inn i sin handlingsplan at vi skal arbeide for at jernbanesikkerheten blir ivaretatt ved endrede vær- og klimaforhold.
Tilliten til toget som transportmiddel er svekket. Spesielt rammer dette godstrafikken. Mens passasjertrafikken kan overføres over lenger eller kortere tid til buss for tog, vil en overføring av gods fra bane til veg ofte forbli på vegen. Spesielt dramatisk er dette for godstrafikken på Raumabanen, hvor det i løpet av to år har til sammen vært stopp for toget på til sammen i over ett år. For godstogselskapene er situasjonen kritisk.
Gledelig er det derfor at NHO Logistikk og Transport har tatt et initiativ, sammen med Spekter, Jernbaneforbundet og Lokomotivførerforbundet, om at det snarest etableres reelle kompensasjonsordninger for innstilte godstog. Vi forventer at det snarest gjennomføres tiltak for at jernbanen skal tåle de forventede vær- og klimaendringene. Noe som er avgjørende for at toget skal lykkes som et redskap i det grønne skiftet. Det daglige ansvaret ligger hos Bane NOR, mens det overordnede ansvaret må plasseres politisk. Vi forventer derfor at kommende statsbudsjett inneholder de nødvendige bevilgninger til både kompensasjonsordninger og ikke minst til tiltak som må til for å sikre at en åpen jernbane er det normale for både passasjerer og gods.